□ دیروز جلسه‌ی ششم دوره‌ی تولید محتوا برگزار شد. جالب و شاید مایه‌ی تأسف است که هر بار تعداد کمتری تمرین‌ها را کامل انجام می‌دهند. از یک دوره‌ی سی نفری، شاید سه چهار نفر برای تمرین‌ها وقت می‌گذارند؛ بقیه ول‌معطلند. یک نکته هم برای من خیلی عجیب است. بارها و بارها گفته شده، به جای «می‌ذارم» ننویسید «می‌زارم»، اما بعضی‌ها باز هم توجهی نمی‌کنند. شاید برخی بگویند به هر حال در چت‌ها و شبکه‌های اجتماعی، این‌طور می‌نویسند و چشممان عادت کرده است، اما از نظر من برای نویسنده قابل‌قبول نیست. پس فرق نویسنده با بقیه چیست؟ مگر نباید روی واژه‌ها حساس باشد؟ مگر کتاب نمی‌خواند؟ مگر ریشه‌ی واژه‌ها را نباید بشناسد؟ چطور چنین اشتباهی را مرتکب می‌شود و با وجود تذکرهای بسیار، باز هم تکرارش می‌کند؟


همه می‌دانند که سیگار کشیدن برای بدن ضرر دارد. هر کسی هم که سیگار بکشد، عمل ناپسندی انجام داده است. اما اگر پزشکی سیگار بکشد، قبح آن چند برابر می‌شود. چرا؟ چون او کاملاً از زیان‌های سیگار و این‌که چه بلاهایی سر بدن می‌آورد، باخبر است. غلط املایی هم همین‌طور است. برای همه بد است، اما برای نویسنده، بدتر. چون تخصص نویسنده کار با کلمات است و و وقتی غلط می‌نویسد، قبح عملش بیشتر می‌شود.

 

□ ایده‌ی یک پرسش-صد پاسخ را خیلی پسندیدم. تصمیم دارم با سؤال «اگر می‌توانستی به گذشته برگردی، چه چیزی را در زندگی‌ات تغییر می‌دادی؟ کتابی بنویسم. چند نمونه از پاسخ‌ها را برایتان می‌گذارم. اگر شما هم تمایل داشتید به این پرسش پاسخ دهید، جوابتان را در قسمت دیدگاه‌ها بنویسید یا به آدرس mitra.jajarmi@yahoo.com  ایمیل کنید.


❓️اگر می‌توانستی به گذشته برگردی، چه تغییری در زندگی‌ات ایجاد می‌کردی؟
✅️ آقا (۸۵ساله): اگر به گذشته برمی‌گشتم، در سن پایین‌تری ازدواج می‌کردم. تفاوت سنی من با بچه‌هایم خیلی زیاد است. هیچ‌وقت نتوانستم رابطه‌ی نزدیکی با آن‌ها داشته باشم. اگر زودتر بچه‌دار می‌شدم، بهتر درکشان می‌کردم و می‌توانستم رابطه‌ی بهتری با آن‌ها داشته باشم.
❓️اگر می‌توانستی به گذشته برگردی، چه تغییری در زندگی‌ات ایجاد می‌کردی؟
✅ خانم (۵۰ساله): اگر به گذشته برمی‌گشتم، به پدربزرگ و مادربزرگم بیشتر سر می‌زدم و وقت بیشتری با آن‌ها می‌گذراندم. به بهانه‌ی کار و درس، فراموششان نمی‌کردم. آن‌وقت شاید کمتر حسرت می‌خوردم و تا این حد عذابِ‌وجدان نداشتم.
❓️اگر می‌توانستی به گذشته برگردی، چه تغییری در زندگی‌ات ایجاد می‌کردی؟
✅️ خانم (۶۵ساله): من معلم بودم، ولی به خواست شوهرم بعد از ازدواج، شغلم را رها کردم. اگر می‌توانستم به گذشته برگردم، به کارم ادامه می‌دادم تا بعد از بزرگ شدن بچه‌ها، تا این حد احساس پوچی و بی‌مصرفی نداشته باشم.
❓️اگر می‌توانستی به گذشته برگردی، چه تغییری در زندگی‌ات ایجاد می‌کردی؟

✅️ آقا (۴۵ساله): می‌رفتم دنبال علاقه‌ام. از بچگی عاشق موسیقی بودم، ولی پدر و مادرم مجبورم کردند در رشته‌ی مهندسی معماری که هیچ علاقه‌ای به آن ندارم، تحصیل کنم. در کارم موفقم، اما خوش‌حال نیستم. به نظرم شغل آدم باید در راستای علاقه‌اش باشد تا احساس رضایت درونی کند.
❓️اگر می‌توانستی به گذشته برگردی، چه تغییری در زندگی‌ات ایجاد می‌کردی؟
✅️ خانم (۵۵ساله): اگر به گذشته برمی‌گشتم، با کسی ازدواج می‌کردم که هم‌سن‌‌‌وسال خودم باشد. شوهرم ۲۵ سال از من بزرگ‌تر است. احساسات و خواسته‌های مرا درک نمی‌کند. از بالا به پایین به من نگاه می‌کند. هیچ‌وقت در زندگی با او احساس خوشبختی نکردم.